cabazite محققان بیماری دوچرخه مطالعه

cabazite: محققان بیماری دوچرخه مطالعه مبتلا شدن دوچرخه سوار دوچرخه سواری اخبار پزشکی

گت بلاگز بازار خودرو کوچ مشتریان از بازار ماشین

رکود بر بازار خودروی کشور عزیزمان ایران در شرایطی سایه‌ای سنگین افکنده که از نمایندگی‌های فروش خودروسازان بوی رونق به مشام می‌رسد.

کوچ مشتریان از بازار ماشین

کوچ مشتریان از بازار خودرو

عبارات مهم : بازار

رکود بر بازار خودروی کشور عزیزمان ایران در شرایطی سایه ای سنگین افکنده که از نمایندگی های فروش خودروسازان بوی رونق به مشام می رسد.

دنیای اقتصاد نوشت:اگر این روزها سری به بازار ماشین زده باشید، حتما متوجه بی رونقی و رکود سنگین حاکم بر نمایشگاه ها شده است اید، رکودی که هرچند مدت هاست رخ داده، ولی در هفته های ابتدایی امسال، پررنگ تر از قبل به نظر می رسد.در باب چرایی این رکود، دلایل مختلفی مطرح می شود، از جمله اینکه مشتریان معمولا در ابتدای سال به سراغ خرید ماشین نمی روند. علت دیگری که این روزها در مورد استقبال ضعیف مشتریان از بازار ماشین مطرح می شود، نوسان در بازار ارز هست، چه آنکه گفته می شود نبود تصویری براق از آینده این بازار، خرید و فروش ماشین را نیز (در بازار آزاد) تحت تاثیر قرار داده هست. با این حال ولی کارشناسان معتقدند مهم ترین علت سردی بازار خودرو، کمبود نقدینگی و پایین بودن قدرت خرید زیاد مشتریان ایرانی در کنار اوج بودن قیمت خودروها است.

به عبارت بهتر، بخش اعظم مشتریان توان خرید خودروی دلخواه خود را نداشته و از همین رو توان قدم گذاشتن به بازار ماشین را ندارند. این در شرایطی است که از آن سو کسب و کار نمایندگی های فروش خودروسازان با وجود رکود بازار، از رونق بالایی برخوردار بوده و ظرفیت طرح های پیش فروش آنها به سرعت تمام می شود.

کوچ مشتریان از بازار ماشین

ویژگی بارز این طرح ها این است که مشتریان قیمت ماشین را در بیش از یک مرحله پرداخت می کنند؛ بنابراین آنهایی که از توان مالی مورد نیاز جهت خرید نقدی ماشین برخوردار نیستند، به سراغ چنین طرح هایی می روند تا بتوانند خودروی دلخواهشان را خریداری کنند. توصیه دیگر اینجاست که بعضی خودروسازان اعلام کرده اند محصولات خود را با قیمت قطعی پیش فروش می کنند و این عنوان نیز نقش زیادی در استقبال مشتریان از طرح های پیش فروش دارد. اهمیت این عنوان از آنجا سرچشمه می گیرد که به احتمال فراوان، قیمت خودروهای داخلی تا دو ماه دیگر زیاد کردن خواهد یافت و خودروسازان مجوز فروش محصولات خود با قیمت های تازه را دریافت خواهند کرد. طبق اعلام شورای رقابت، این شورا قیمت تازه خودروهای داخلی را با توجه به شاخص های موجود (از جمله قیمت تورم بخشی) محاسبه خواهد کرد.

بنابر آینده نگری ها و با توجه به مجموعه اتفاقات رخ داده که باعث اوج رفتن هزینه تولید خودروهای داخلی شده است اند، زیاد کردن قیمت رسمی محصولات خودروسازان کشور، اتفاقی قطعی به نظر می رسد. از همین رو، اقدام بعضی خودروسازان مبنی بر فروش محصولات با قیمت قطعی، با استقبال مشتریان مواجه شده، چه آنکه آنها از زیاد کردن قیمت آتی معاف بوده و خودروهای موردنظر خود را با قیمت های فعلی تحویل خواهند گرفت.

رکود بر بازار خودروی کشور عزیزمان ایران در شرایطی سایه‌ای سنگین افکنده که از نمایندگی‌های فروش خودروسازان بوی رونق به مشام می‌رسد.

البته بعضی دیگر از خودروسازان، در شرایط پیش فروش خود قید کرده اند که محصولات را با قیمت روز تحویل خواهند داد که این عنوان بیشتر، خودروهای کم تیراژ و پرتقاضا را در بر می گیرد. به هر حال از آنجا که مشتریان این وقت را دارند تا پول خودروی موردنظرشان را در دو یا چند مرحله پرداخت کنند، طرح پیش فروش با قیمت روز نیز متقاضیان خاص خود را دارد و خیلی ها آن را به خرید از بازار ترجیح می دهند.

تداوم سنگینی رکود در بازار وارداتی ها

اما در بازار خودروهای وارداتی نیز هیچ خبری از رونق خرید و فروش ماشین نیست و سایه رکود، سنگین تر از قبل بر سر آن سنگینی می کند. شرایط به شکلی است که حتی بعضی نمایندگان واردکننده نیز از عرضه ماشین به بازار امتناع می کنند و این واکنش‌ها از براق نبودن تصویر آینده بازار ماشین سرچشمه می گیرد. از آن سو مشتریان نیز چند ماهی می شود که بازار خودروهای وارداتی را تحریم کرده اند. این اتفاق به طور مستقیم با ماجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر کم کردن تعرفه واردات ماشین در ارتباط است.

کوچ مشتریان از بازار ماشین

زمستان سال گذشته بود که دولت با ابلاغ ضوابط تازه واردات خودرو، رقم تعرفه را زیاد کردن داد و شوکی بزرگ به بازار و مشتریان وارد کرد. این در حالی بود که چندی بعد، یکی از شعب دیوان عدالت اداری رای به لغو این حکم داد و اعلام کرد تعرفه ها باید به حالت قبل برگردند. با این حال، وزارت صنعت، معدن و تجارت زیر بار نرفت و دست به تعرفه ها نزد. در حال حاضر نیز گفته می شود حکم قطعی دیوان عدالت اداری تا حدود چهار ماه دیگر اجرا خواهد شد و از همین رو مشتریان فعلا دست نگه داشته و به امید کم کردن تعرفه و پایین آمدن قیمت خودروهای وارداتی نشسته اند.این در حالی است که بعید به نظر می رسد دیوان عدالت اداری با توجه به شرایط ارزی کشور، رای اولیه خود مبنی بر کم کردن تعرفه واردات را تایید کند. از طرفی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز نشان داده که از موضع تعرفه ای خود کوتاه نخواهد آمد. در این شرایط، باید منتظر ماند و دید مشتریان چه زمانی تحریم بازار خودروهای وارداتی را خواهند شکست.

واژه های کلیدی: بازار | ماشین | محصولات | وارداتی | خودروسازان | خودروهای داخلی | خودروهای وارداتی | دیوان عدالت اداری | قیمت خودروهای داخلی | قیمت خودروهای وارداتی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs